Simona Halep vs Sabine Lisicki

7 septembrie 2015, US Open, optimi de finala

Meci tare in optimile US Open 2015, care le pune fata in fata pe Simona Halep si pe nemtoaica Sabine Lisicki, un meci care poate deschide orizonturi frumoase pentru una dintre ele, turneul parand destul de facil din acest punct incolo cu multe dintre favorite deja eliminate. Simona joaca acest meci din postura de cap de serie numarul doi, Lisiki numarul 24. Un joc despre care putem crede ca va fi destul de incrancenat. Ii tinem pumnii Simonei, este doar o etapa catre marea finala. Iar meciul incepe.

Serviciu de inceput foarte bun care nu i-a dat nicio sansa Simonei, o minge pusa chiar pe linie si o scurta in diagonala plasata chiar langa fileu i-au dat Sabinei un avantaj lejer in chiar primul ghem. Tresarirea Simonei si returul exceptional la un serviciu mai slab al nemtoaicei nu au insemnat insa si revenirea constantencei pentru ca Sabine a inchis ghemul imediat ce i s-a oferit ocazia. Pe serviciul Simonei jucatoarea noastra a alternat lejeritatea punctelor castigate cu nu mai putin de trei duble greseli, cum nu cred ca am mai vazut pana acum la Simona, motiv pentru care germanca si-a adjudecat ghemul si un prim avans pe tabela de scor: 0-2. Simona a revenit insa pe serviciul adversarei sale si, cu retururi mult mai puternice si mai plasate a reusit un break la zero revenind la un singur ghem diferenta.

Pauza regulamentara de un minut a facut bine pentru Simona care prin jocul solid ne arata ca are suficiente resurse pentru jocul de astazi. Ceva insa se intampla cu serviciul ei, a aparut in joc si a patra dubla greseala, foarte multe pentru doar doua ghemuri servite. Punctele castigate sunt insa mai multe si egaleaza la doi, ultimul punct fortand-o pe romanca sa revina din doua situatii destul de grele. Urmeaza din nou nemtoaica la serviciu iar jucatoarea de 26 de ani arata un joc sanatos care o surprinde pe Simona Halep pentru un 40-0 care pare greu de recuperat. Si reuseste, doar partial insa, doar doua dintre cele trei necesare, dupa care Sabine inchide ghemul dupa cateva schimburi de mingi: 2-3. Pauza din nou.

Simona la serviciu din nou. Si iarasi dubla greseala, a cincea. De patru ori pana acum la serviciile catre dreapta. Greseli care sigur o enerveaza pe jucatoarea din Romania care incepe sa gesticuleze. Si, daca la mingiile lungi romanca pare mai puternica, castigand mai multe puncte decat adversara ei la schimburile lungi, Sabine castiga puncte cu scurte si mungi bine plasate in coltul terenului. Break din pacate iar scorul devine 2-4. Al doilea break in prima jumatate a setului. Simona nu are altceva ce sa faca decat sa se linisteasca si sa joace cel mai bun tenis al sau in fata unei jucatoare care pare sa-si fi facut foarte bine temele. Strategia Sabinei pana pana acum una castigatoare, o stim insa pe Simona ca nu cedeaza. Si lupta din plin in ghemul urmator, cu lovituri grele, reveniri de la 40-15 pentru Sabine despre care sper sa ii dea mai multa incredere. Si, cu patru puncte castigate la rand, Simona reuseste break-ul si tine aproape de adversara sa: 3-4 in 27 de minute de joc pana acum.

Constanteanca revine la serviciu. Tensiunea meciului se simte in acest ghem care se poate dovedi hotarator pentru mersul ulterior al acestui prim set. Primele doua mingi sunt castigate de Simona Halep, urmatoarele trei de Sabine. Minge de break asadar pentru nemtoaica, Simona egaleaza insa. Preia apoi avantajul dupa un schimb de mingi care parea interminabil apoi inchide ghemul si egaleaza la patru. Si, imbucurator, nicio dubla greseala in acest game. Pe serviciul nemtoaicei Simona pare mai hotarata, desi Sabine este cunoscuta ca avand cel mai puternic serviciu din circuitul WTA. Conduce cu 30-0 pe serviciul adversarei dar este egalata. Este nevoita apoi sa revina pentru a egala la 40 si preia avantajul dupa o greseala nefortata a germancei. Avantaj pe care il concretizeaza cu lovituri puternice, Sabine greseste nu poate returna corect iar romanca castiga game-ul si trece pentru prima data in acest meci in avantaj: 5-4!

Simona Halep nu doar ca are avantaj pe tabela dar si serveste pentru set. Un pic cam devreme pentru relaxare si totusi jocul romancei slabeste oferindu-i Sabinei primele doua puncte, mai tarziu si pe al treilea pentru doua mingi de break. Pe care Simona le salveaza, fiind acum ea la doua mingi de castigarea setului. Pe primul il castiga, pe al doilea din pacate nu asa incat mai are de alergat pentru a vedea rezultatul pe care si-l doreste. Lisicki trece in avantaj dupa ce o chinuie pe Simona apoi reuseste break-ul: 5-5, o oportunitate uriasa pentru romanca, ratata insa. 45 de minute de joc pana acum. Iar constanteasca rateaza cu totul game-ul urmator oferindu-i germancei avantajul: 5-6.

Daca mai devreme Simona servea pentru castigarea setului, acum incearca sa impinga meciul intr-un tie-break. Se vede insa condusa cu 0-30 dupa mingi slabute. Egaleaza apoi cu doua puncte superbe care poate altei jucatoare i-ar provoca o cadere nervoasa. Preia apoi conducerea insa se vede egalata, preia avantajul si reuseste sa inchida dupa greseli ale Sabinei. Iarasi, de bine, Simona nu face duble greseli, ceea ce inseamna ca a reusit sa remedieze problemele de executie ale serviciului cu care s-a confruntat la inceputul acestui set. Avem 6-6 iar tie-break-ul nu incepe foarte bine pentru Simona care se vede condusa cu 0-2. Simona Halep revine insa cu trei puncte castigate consecutiv dar este totusi egalata fapt care o enerveaza pe Simona peste masura, intr-atat incat sa se plezneasca singura si sa dea cu racheta de pamant. Sper ca cele doua greseli ale nemtoaicei sa o linisteasca pentru ca a luat avans, are 5-3 dar urmatorul punct, de departe cel mai frumos al meciului de pana acum, e castigat de adversara ei: 5-4, apoi 5-5. Huh, urmeaza o minge de set, sa vedem pentru cine. Pentru Simona din fericire pentru ca Sabine trimite afara. Si nu, e din nou egalata. Doua mingi de set salvate pana acum de adversara ei. Care mai ia doua puncte, termina tie-break-ul cu 5-7 si castiga setul: 7-6 pentru Sabine Lisicki.

Despre setul al doilea nu sunt deloc multe lucruri de spus: s-au confruntat puterea si viteza jucatoarei din Germania cu perseverenta si munca jucatoarei din Romania. A iesit o sarabanda de break-uri si re-break-uri cum este adevarat, am mai vazut in destule meciuri din circuitul feminin. De altfel primele patru game-uri asa s-au jucat, iesind o egalitate perfecta: 2-2. Simona Halep a fost prima dintre cele doua jucatoare care a reusit sa isi castige propriul serviciu intr-un game in care romanca a fost, cu o mica exceptie la inceputul ghem-ului, la controlul ostilitatilor: 3-2. Sabine serveste si nu o face deloc bine, o dubla-greseala cumulata cu mai multe erori nefortate dau game-ul Simonei care ia un usor avans: 4-2. Avem sperante deci ca meciul se intoarce in favoarea jucatoarei noastre. Nemtoaica revine insa cu un nou re-break care o enerveaza din nou pe Simona care arunca racheta spre dezaprobiul publicului: 4-3. Pauza.

Simona ramane tare pe pozitii si castiga din nou pe serviciul adversarei, distantandu-se din nou la doua game-uri si apropiindu-si sansa de a castiga acest al doilea set: 5-3. Iar break-urile continua, nemtoaica revenind inca o data pentru un 5-4 care ii ofera Simonei prima sansa la castigarea setului. Sansa pe care insa nu o fructifica si se vede egalata la cinci. Al 11-lea game al setului a fost parca un cosmar pentru Simona care, dupa ce a condus cu 40-0 a pierdut doua mingi, suficiente sa-i dea frisoane. Halep isi confirma serviciul si castiga game-ul, doar al treilea game castigat pe propriul serviciu de catre cele doua jucatoare. In rest, doar break-uri. In fine, Simona conduce cu 6-5. Lisicki serveste pentru a impinge acest al doilea set in tie-break. Si, dupa doua prime puncte castigate de germanca, Halep revine. Egaleaza dar apoi ii ofera adversarei sansa sa castige ghemul. Egaleaza din nou si apoi inca o data inainte sa prinda cele doua mingi care ii ofera setul constantencei: 7-5 si avem set decisiv. Simona insa sufera vizibil, abia poate sa alerge pentru ca temperatura ambientala, caldura sufocanta isi face simtite efectele. Regulamentul permite jucatoarelor ca in aceste conditii extreme sa ceara o intrerupere de zece minute a meciului, de care ambele profita pentru a merge la vestiare.

The Heat Rule este valabila doar in cazul in care fetele ajung la setul decisiv. Jucatoarele au mai beneficiat insa de o pauza prelungita si dupa primul set cand Simona Halep a cerut un medical time-out. Starea ei ne ingrijoreaza bineinteles dar stim ca va lupta atat de mult cat ii va permite corpul.

Simona deschide al treilea set castigandu-si serviciul fara prea mari emotii, chiar cu un as la ultimul punct. Dar tot fara emotii rezolva si Lisicki, adjudecandu-si game-ul la zero. Al treilea ghem e mult mai echilibrat si tot jucatoarea care serveste, in acest caz Simona, este cea care il castiga: 2-1. Urmatoarele doua game-uri sunt la mare lupta si contrar cursului jocului, fiecare isi castiga serviciul, o serie de cinci ghemuri in acest set castigate de cea care a servit. Mai mult, Simona si-a castigat ultimele patru game-uri in care a servit, de asemenea nu a mai facut nicio dubla greseala in ultimele opt game-uri. Dadator de sperante pentru partea a doua a acestui set decisiv. Momentan este 3-2 pentru Simona si ii tinem in continuare pumnii.

Pe serviciul Sabinei romanca alterneaza punctele castigatoare cu cele pierdute ca urmare a unor greseli nefortate iar nemtoaica joaca destul de aspru in ciuda crampelor pe care le-a simtit ceva mai devreme. Senzatia este insa ca Simona este ceva mai linistita si intuieste mai bine cursul schimburilor de mingi. Si, cu doua mingi in plus castigate, Simona reuseste primul break in acest al treilea set si se distanteaza: 4-2. Plus ca urmeaza la serviciu ceea ce, in contextul prezentat mai devreme, poate fi un mare pas catre adjudecarea meciului. Graba strica treaba si primele doua puncte ale noului ghem sunt pierdute aproape gratuit. Lisicki este insa o jucatoare care cel putin astazi face multe, poate prea multe cadouri iar acestea sunt totusi binevenite in contextul unui astfel de meci. Patru greseli la rand ale Sabinei o aduc pe Simona din postura de condusa cu 0-30 in castigatoare a game-ului: 5-2 si jucatoarea noastra e la un game de calificarea in sferturile de finala.

Serveste Sabine Lisicki. Greselile ei se succed insa iar Simona castiga puncte dupa puncte, avand chiar trei mingi de meci. Profita inca de prima dintre ele si castiga la zero acest ultim game al meciului. Scorul final: 6-7, 7-5, 6-2. Felicitari Simona si multa bafta in sferturi. Urmatoarea ei adversara, Victoria Azarenka, fosta numar unu mondial si care in acest sezon pare sa-si fi revenit la forma de acum cativa ani. Hai Simona!