Simona Halep vs Daniela Hantuchova

17 februarie 2015, Dubai, turul al 2-lea

Meci fara istoric in seara de marti a turneului de tenis de la Dubai, adica din cadrul celui de-al doilea tur. Ceas de seara, 21:00, temperatura destul de buna pentru tenis, 25 de grade Celsius, si un antrenament cu public pentru Simona in compania tovarasei sale, slovaca Daniela Hantuchova. Un public despre care cred ca pot spune, fara teama ca as gresi, ca a fost, undeva spre jumatate, format din romani. S-au vazul cel mai bine la sfarsitul meciului cand, Simona intervievata fiind, romanii s-au strans in tribuna din spatele ei ocupand-o aproape in totalitate, veniti de prin toate colturile tribunelor de unde vazusera partida celor doua fete. Scorul final: 6-2 6-0 pentru Simona dupa o ora si 13 minute de joc.

Singurele probleme au fost pentru Simona in primele game-uri ale meciului cand jucatoarea noastra a parut ca nu este in meci, facand greseli repetate si dand senzatia ca ar putea avea probleme, nu suficient de grave, doar pana la intrarea „in mana”. Asa se face ca Hantuchova si-a castigat primul game al partidei, pe propriul serviciu, dominandu-l si pe al doilea pana la un punct. Simona a castigat acest al doilea game aproape norocos, pe greseli ale jucatoarei din Slovacia care nu a putut fructifica mingea de break avuta, egaland scorul pe tabela de marcaj si punand meciul pe un fagas normal. A urmat desprinderea la 3-1, apoi la 6-2 pentru un prim set in care indicatorii Simonei au fost semnificativ mai buni decat ai Danielei, pentru ca in al doilea set diferenta sa fie si mai clara.

La finalul meciului Simona a declarat publicului roman ramas in tribune pentru a o asculta si ovationa: „Am inceput anul foarte bine si ma bucur pentru acest lucru, ma bucur si pentru faptul ca aici (n.a. in tribunele stadionului din Dubai) sunt atatia romani care ma sustin, ma simt aici ca acasa, va multumesc ca ati venit si pentru sustinere. Astazi am jucat foarte bine, cred si ca Daniela a fost un pic obosita astazi (n.a. in meciul precedent contand pentru primul tur al turneului din Dubai Hantuchova a castigat greu, cu 7-6 3-6 6-3 in fata germancei Mona Barthel, dupa un meci care a durat doua ore si 40 de minute; iar in saptamana precedenta slovaca a ajuns pana in finala turneului de la Pattaya, in Thailanda, pe care l-a si castigat, avand astfel o saptamana plina de meciuri), dar pentru mine totul a mers foarte bine in jocul din aceasta seara si am jucat un tenis bun. Sunt multumita si vreau sa ma bucur de acest turneu pentru ca e atat de frumos aici. Stiu ca in meciul urmator voi juca impotriva Tsvetanei Pironkova, stiu ca ea joaca bine pe hard si va trebui sa fiu foarte atenta, sa imi deschid unghiurile, voi incerca sa fiu agresiva pe teren si sa dau totul pentru a castiga acest meci chiar daca stiu ca va fi dificil.”